background

těšíme se na Vás v podzimní nejen koncertní sezóně, začínáme se zaručenou klasikou - skvělým triem MICHALA PROKOPA i novým projektem SLAM POETRY - vstupenky v prodeji :

19.9.2017 od 20.30 MICHAL PROKOP TRIO koncert   Michal Prokopa spolu s nadžánrovým kytaristou Lubošem Andrštem a vynikajícím všestranným houslistou  Janem Hrubým                   www.michalprokop.cz                     

23.9.2017 od 20.00 SLAM POETRY live show - vystupují : Anatol Svahilec, Honza Dibitanzl, Lef L'Leviatan, Dr.Filipitch, moderuje Filip Koryta

www.slampoetry.cz  ukázka Anatol Svahilec

Co znamená slovo slam? Bouchnout, prásknout, uhodit. Slam poetry by se tedy přeložit jako úderná poezie. Jejím smyslem ovšem není přednášet úderné revolucionářské básně (i když i na to může dojít). V osmdesátých letech tuto uměleckou disciplínu založil Marc Smith, původně zedník z Chigaca. Slam má pouhá tři pravidla:

1. Přednášet vlastní texty – každý vystupující má připravený vlastní text, jehož je výhradním autorem. Je běžné, že se text rýmuje. Jde tedy o básnickou soutěž, není to ovšem výhradní, mohou vystupovat i performeři s nerýmovanými výstupy.

2. Nelze používat žádné rekvizity – Slamer si musí vystačit s vlastním hlasem a tělem. Nemůže použít vůbec nic kromě mikrofonu, a to pouze pro zesílení hlasu.

3. Časový limit 3 minuty – každý má na svou báseň tři minuty. Pokud limit přetáhne, jsou mu odebrány body.

A jak se hodnotí, kdo to vyhrál? Vítěze vybere porota složená z diváků. Ti, jakmile slamer opustí podium, ohodnotí jeho výkon body od 0 do 10. Záleží čistě na jejich názoru, i když by se měli snažit hodnotit objektivně. Když se vystřídají všichni účinkující, je vyhlášena pauza. Po ní proběhne druhé kolo s novými porotci a s opačným pořadím slamerů.

Tolik tedy k pravidlům. A co lidi tak baví poslouchat básničky spousty neznámých umělců? V dnešní době, kdy je poezie na ústupu? Odpověď není zcela jednoduchá. Předně básně samy. Většinou jsou vtipné, a to doopravdy, ne že by se o to jen snažily. Dojde i na několik vážných, velmi kvalitních, které by obstály i vedle mnoha klasiků světové poezie. Navíc existuje ještě jedna kategorie slamerů. Jsou to improvizátoři. Ti nemají nic připraveno a požádají publikum o několik slov. O nich pak dokážou velmi pohotově a vtipně rýmovat. Někteří stálí diváci dávají přednost jim, jiní zase připraveným textům. Každému se líbí něco jiného. Dále také atmosféra v sálu, nezachytitelná ani na videozáznamu. Proto se Slam poetry nevysílá třeba jako stand-up comedy, ač minimálně jeho kvalit dosahuje. A nelze zapomínat ani na možnost, že divák může ovlivnit výsledky soutěže. I to je přitažlivá představa.

 

 

 

 Facebook Dundee Jam
wifi
Majak
AServisPC - Nejlevnější servis počítačů Kladno
kladno
kofola
Copyright © 2013 by "Aleš Stárek"   •   All Rights reserved   •  webdesign © mizim2013
Další Akce
Program
Program
Předchozí Akce
Dnes je